AfdrukkenE-mail

Tineke Parson, directeur Stichting VluchtelingenWerk Noordwestholland:

‘Ik kan nu méér mensen coaching aanbieden’

Verschillende trajecten binnen de Vereniging VluchtelingenWerk Nederland zijn begeleid door mensen van de Nestorkring. Daarbij gaat het om coaching van managers en medewerkers, het opzetten van teams, kwaliteitstrajecten en begeleiding van organisatieveranderingen.

Tineke Parson kwam enkele jaren geleden in contact met de Nestorkring. Zij is erg enthousiast over de kwaliteit van de nestors. Tineke heeft de Nestorkring bekend gemaakt binnen de Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland. "Ik was manager in een periode dat we een afdeling moesten opheffen. Daarbij was het onvermijdelijk dat er ontslagen zouden vallen. Een tijdlang ben ik toen gecoacht door Jan Daniëls. Twee jaar later was hij coach van een zelfsturend team. Bij een reorganisatieproces kreeg ik later ondersteuning van nestor Els Singer."

Spiegelen

Wat is de meerwaarde van zo'n externe adviseur? "Hij of zij kijkt over je schouder mee, maar is niet emotioneel betrokken. Daardoor kan de nestor je een spiegel voorhouden: 'heb je er zó en zó al naar gekeken?' Met je coach kun je ook lastige dingen oefenen, zoals omgaan met weerstand." De resultaten zijn tastbaar: "Ik merk dat ik nu anders tegen bepaalde zaken aankijk. Je leert afstand te nemen."

Betaalbare service

Kwaliteit en betaalbaarheid gaan hand in hand bij de Nestorkring. Dat is ook wat Tineke aanspreekt. "De Vereniging VluchtelingenWerk Nederland heeft beperkte inkomsten. Coaching en advies door nestors is goed én betaalbaar. Als we gebruik zouden maken van commerciële bureaus, zouden we veel minder mensen een coachingstraject kunnen aanbieden. Recentelijk heb ik weer vijf trajecten ingekocht voor medewerkers. Het werkt echt: ik zie ze opbloeien!"

 

Nestor Jan Daniëls over Stichting Vluchtelingenwerk

‘Als nestor moet je van alle markten thuis zijn’

Tijdens zijn loopbaan vervulde Jan Daniëls heel verschillende functies. Hij was organisatieadviseur, coördinator van een regionaal netwerkproject en directeur van een verpleeghuis. Sinds zijn pensionering is hij actief als loopbaanadviseur. Deze brede kennis en ervaring komt uitstekend van pas bij zijn werk voor de Nestorkring.

"Vooral bij kleinere organisaties is het belangrijk dat je van alle markten thuis bent", zegt Jan Daniëls. "Zij hebben een kleine stafafdeling en daardoor ontbreken soms belangrijke specialismen. Dan is het bijzonder prettig als je als adviseur of coach financieel goed onderlegd bent, het een en ander van personeelszaken weet en mee kunt denken over de vraag wat zakelijk of organisatorisch de beste oplossing is in een bepaalde situatie."
Mensen met een dergelijke brede achtergrond zijn bij de Nestorkring te vinden.

Mentale omslag

Met een gevoel van tevredenheid kijkt hij terug op de twee coachingstrajecten die hij voor de Stichting VluchtelingenWerk Noordwestholland heeft gedaan. "Het klikte goed. Ik kon na verloop van tijd constateren dat de coaching een positief effect had." De opdracht om een pas opgericht zelfsturend team te coachen in de invulling van hun nieuwe verantwoordelijkheden vond hij boeiend en leerzaam. "Het team kreeg een duidelijk andere rol binnen de organisatie. Dat vergde een flinke mentale omslag van alle teamleden. Het was leuk om te zien hoe de mensen dit oppakten en om dit proces te begeleiden. Van een toch wat afwachtende houding gingen ze op een gegeven moment zelf initiatieven nemen en werk naar zich toe trekken. Ja, en dan staat zo'n team er opeens echt."

Vluchtelingenwerk Noord Nederland

Op verzoek van de manager Integratie kreeg de recent gefuseerde stichting voor VluchtelingenWerk Noord-Nederland advies bij de implementatie van het fusieproces. Nestor Fred Ziere ondersteunde de manager onder meer bij de verdere organisatieontwikkeling en structuuraanpassingen van de afdeling. Ook adviseerde de nestor bij de noodzakelijke, nieuwe functiebeschrijvingen en maakte als extern deskundige deel uit van de benoemingsadviescommissie bij de interne werving van regiomanagers.

De werkzaamheden van de nestor zijn afgerond na het bereiken van de gewenste resultaten binnen de termijn van een half jaar. De nestor blijft echter nog een aantal maanden als klankbord en aanspreekpunt beschikbaar en zal na een half jaar ook betrokken zijn bij de evaluatie van de nieuwe structuur. Tussen de stichting en de Nestorkring zijn inmiddels vervolgafspraken gemaakt in het kader van coaching, intervisie en personeelsplanning.

ster